Jak dojechać do Bergamo z lotniska Mediolan-Malpensa?

Jedziesz do Bergamo? Wpisz w wyszukiwarkę frazę “weekend w Bergamo blog” a dowiesz się, że: “większość osób traktuje Bergamo jako punkt przesiadkowy, a to błąd”. W takim razie zacznę tym już wyświechtanym frazesem: Bergamo – miasto, które przez większość turystów jest traktowane jedynie jako punkt przesiadkowy w dalszej drodze do Mediolanu. A to błąd!

 

Tak więc postanowiłam nie traktować tego pięknego miasta jako przystanku w dalszej podróży, a destynację docelową. Formalności mamy już za sobą, a teraz przejdźmy do plejady moich błędów podczas podróży do tego pięknego miasta w Lombardii. A było ich trochę.

Wybór lotniska – easy go? Tak, ale utrudnijmy go sobie odrobinę. Nie jest sztuką sprawdzić w internecie, z którego lotniska będzie nam najdogodniej dojechać do Bergamo, w końcu brak dostępu do internetu w dzisiejszych czasach jest jednym ze wskaźników wykluczenia społecznego. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza planując podróż. Pomijam dywagacje czy podróż powinna być planowana, czy bardziej spontaniczna. Niektóre rzeczy po prostu warto czasami przed podróżą/wycieczką sprawdzić w internecie. O ile nie jesteśmy wykluczeni, a skoro to czytasz, a ja to piszę i upubliczniam – to nie jesteśmy. A zachowałam się zgoła inaczej.

 

Lombardia jest regionem administracyjnym, który może pochwalić się aż czterema lotniskami. Szybki quiz dla Was. Zgodnie z zasadami logiki, zakładając, że najbliższy port lotniczy = najtańsza opcja dotarcia do Bergamo = najszybsza opcja dotarcia do Bergamo (ceteris paribus), którą opcję wybieramy?

a) Lotnisko w Bergamo – Orio al Serio. Znajduje się ono zaledwie 5km od dworca kolejowego w Bergamo.

b) Lotnisko Mediolan Linate. Od Bergamo dzieli nas 57km.

c) Lotnisko Brescia-Montichiari. Do Bergamo 69km.

d) Lotnisko Mediolan-Malpensa – 100km.

Jakieś typy?  Jeśli nie, podam dwie podpowiedzi, takie swego rodzaju pół na pół połączone z telefonem do przyjaciela. Lotnisko Mediolan-Linate (b) służy głównie lotom krajowym. Z Polski aktualnie żadna linia lotnicza tam nie lata, więc… nie było tematu. Lotnisko w Brescii (d) natomiast obsługuje loty czarterowe, loty cargo oraz Mistral Air. No to co, pewni odpowiedzi?

Nie, nie wylądowaliśmy w Bergamo, a w… Malpensie. Może wybór nie byłby aż tak niedorzeczny, gdyby nie było lotów do Bergamo, albo gdyby były znacznie droższe niż do Malpensy. Ale nic z tych rzeczy. Okej, koniec demonizowania, suma sumarum z Mediolanu-Malpensa da się dojechać do Bergamo i to bez najmniejszego problemu – oto jak to zrobić.

Lotnisko Medniolan Malpensa – Mediolan Centrale

Do Mediolanu lecieliśmy z Katowic-Pyrzowic. Przed końcem roku Ryanair wypuścił tanie bilety na trasie Katowice-Mediolan Malpensa. Skorzystaliśmy, uważając, że kilkudniowy pobyt w Bergamo to dobry początek na zapoznanie się z Włochami. Lot z Katowic trwa około dwóch godzin. Mieliśmy pecha wylatując ze słonecznego śląska do krainy tego dnia deszczem płynącej. Sam lot przebiegł bez zakłóceń i o czasie wylądowaliśmy na miejscu. Przywitał nas ponury terminal lotniska. Po odebraniu bagaży czas na drugą część podróży i wydostanie się do centrum miasta. Jak to można zrobić? Ano na kilka sposobów.

 

 

Taksówka

Najszybszą opcją dotarcia do Mediolanu jest podróż taksówką. Jakość idzie w parze oczywiście z ceną, jest więc to najdroższa z możliwych opcji, bo kosztuje około 65-70 euro. Przy czterech osobach, jak było to w naszym przypadku, wychodzi około 16-18 euro/osobę. Nigdzie nam się nie śpieszy, mamy dużo czasu, pogoda tego dnia nie pozwala na zwiedzanie – leje jak z cebra, a ich innych możliwości jest dużo, więc nie korzystamy, dziękujemy.

Kolej

Z lotniska do Mediolanu można również dojechać transportem kolejowym. Co pół godziny z terminalu  odjeżdża Malpensa Express. Do przystanku Mediolan Centrale podróż trwa około 50 minut. Dla osoby dorosłej koszt takiej przyjemności to 13 euro w jedną stronę. Rozkład jazdy znajdziecie pod adresem http://www.malpensaexpress.it/it/malpensa-express/home.aspx

Autokar

Dwie linie autobusowe przetransportują Was do Mediolanu. Każda z nich to koszt około 8 euro w jedną stronę. Decydujemy się na autokar, bo była to najtańsza opcja i zaraz po wyjściu z budynku lotniska odjeżdżał autokar, więc rzutem na taśmę załadowaliśmy siebie i nasze bagaże do autokaru. Rozkład jazdy linii Autostradale znajdziecie tutaj natomiast rozkład Malpensa Shuttle tutaj.

W mokrym i pochmurnym Mediolanie znaleźliśmy się w ciągu 50 minut. Nie jest źle.

 

Mediolan Centrale – Bergamo

Po przyjeździe do Mediolanu zastał nas deszcz. Ulewa wręcz. Żeby złapać autobus do Bergamo należy przejść na drugą stronę dworca kolejowego. I tutaj uwaga – można przejść pasażem dworca kolejowego pod zadaszeniem, o czym nie wiedzieliśmy i poszliśmy okrężną drogą przez tunel. Co dwadzieścia minut odjeżdża stąd autobus na lotnisko Bergamo-Orio al Serio. Nas bardziej interesowały okolice dworca i centrum miasta, więc zdecydowaliśmy się na kolej  za 5,50 euro/osobę.

 

Podsumowując – w przypadku, gdy chcesz zwiedzić Bergamo, a wylądujesz w Mediolanie Malpensa, Twój koszt transportu to nie jedynie tani bilet lotniczy przykładowo za 39,00 zł ani nie są to 2h podróży samolotem. Zakładając, że euro kosztuje 4,20, samo dotarcie na miejsce docelowe kosztowało nas około 95 złotych/za osobę – czyli nadal stosunkowo dobra cena. Plus dwie dodatkowe godziny w komunikacji regionalnej. Jeśli Twój lot odbywa się w godzinach popołudniowych to marne szanse, że uda Ci się jeszcze zwiedzić Mediolan.

 

 

CIEKAWOSTKA

Z lotniska do centru Mediolanu dojedziesz za około 33 zł. Z Katowic-Pyrzowic do centrum miasta Katowic za 44zł. Odległość ta sama. Standardy więcej niż europejskie w tych naszych Katowicach.

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *